Preot paroh Eugen Ioan Ţăpuc

Preoți slujitori Martie 26, 2016

Licentiat  in teologie ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă Iaşi, promoţia 1995.

Masterat in teologie, Facultatea de Teologie Ortodoxă Bucureşti, promoţia 1996.

Născut la 9 aprilie 1973 în sat Cuiejdi, com. Gârcina, Jud. Neamţ, fiul lui Grigore şi Domnica Ţăpuc.

Licențiat al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din cadrul Universitatii "A. I. Cuza" din Iaşi, promoția 1995, cu teza de licență "Teologia icoanelor la Sf. Ioan Damaschin" la disciplina Îndrumări misionare, scrisă sub îndrumarea P. C. Pr. Prof.  Gheorghe Pietraru.

Absolvent al Cursurilor de Studii Aprofundate - Master din cadrul Facultăţii de Teologie Ortodoxă Bucureşti, promoția 1996, la disciplina Îndrumari Misionare cu dizertaţia "Violenţa Martorilor lui Iehova după 1989 în România" elaborată sub îndrumarea regretatului Diac. Prof. Petre I. David.

În 1995, martie -  hirotonit diacon  pe seama Capelei Facultăţii de Teologie Iaşi.

În 1996, septembrie - hirotonit preot pe seama parohiei Corni, Protopopiatul Piatra Neamţ.

2000, iulie - transferat în funcţia de preot paroh al Parohiei nr. 1 Podoleni, Protopopiatul Roznov.

Data hirotonire: 1995-10-18

Citește alte articole despre: paroh, Arhiepiscopia Iasilor